. PUNTÍKUJEME .

DSCN0318

Ako takmer všetky FU.FO hračky, aj PUNTÍKOVÁNKY sú otestované, a to tými najpovolanejšími :), Jonáškom a Evelínkou…

Spolu sme tak pre Vás, ktorým sa tieto originálne “omalovánky” zapáčia a zakúpite ich, pripravili jednoduchý postup, alebo návod, alebo ešte lepšie, zopár rád, ako pri puntíkovaní postupovať….

Na začiatku je dobré zoznámiť deti s penovými válčekmi… Takže nachystáme farbičky, válčeky a čistý biely papier, na ktorom si puntíkovanie deti vyskúšajú.

Akokoľvek sú deti malé, alebo veľké, nachystať im pohár plný vody, ktorým si majú farby riediť, je takmer vždy zárukou toho, že bude treba čo to utierať :). No na PUNTÍKOVANIE veľa vody ani netreba… Postačí zopár kvapiek vody priamo do kazety s farbami:

DSCN0322

DSCN0338

Cielom je spraviť z farbičky “kašu”, aby nebola zbytočne riedka…

Takže kvapneme jednu/dve kvapky, kľudne na niekoľko miest do kazety, deti si vyberú jeden z valčekov a zľahka ho namočia (stranou, na ktorej je farebné penové koliečko) do vody… Ak na valčeku ostáva viditeľná, nevsiaknutá, kvapka vody, otrú ju o hranu kazety (nechceme farbu zbytočne veľa nariediť). Položia do vybranej farbičky a jemno krúžia po celej jej ploche:

DSCN0327

DSCN0328

DSCN0329

DSCN0338

No, a môžeme začať… Napríklad aj tým, že si deti na jedno namočenie vyskúšajú “tieňovanie”, teda to, ako je prvý puntík, hneď po namočení, najtmavší, a každý ďalší je svetlejší a svetlejší:

DSCN0339

Na čistom papiery si môžu skúšať aj prekrývanie jednej farby druhou a tak sa naučiť, že zmiešaním dvoch farieb vznikne farba iná – keď prekryjeme modrú červenou, vznikne fialová… keď modrú žltou, vznikne zelená, atd.

photoI

photoII

Až budú mať deti natrénované :), dajte im vybrať vtáčika a ide sa na to!

DSCN0282

DSCN0299

DSCN0290

DSCN0302

Aj keď je súčasťou PUNTÍKOVÁNIEK aj plakátik, ktorý slúži ako nápoveda, že akou farbičkou je ten či ten vtáčik vyfarbený v skutočnosti, v prírode, je veľmi pravdepodobné, že si ich deti vyfarbia len a len podľa seba :), predsa sa nenechajú obmedzovať nejakými pravidlami prírody :)…

Jonáško a Evelínka si tiež vyberali farbičky, ktoré sa im prosto páčili:

Pre predstavu… Ako puntíkuje 3-ročná Evelínka:

DSCN0290

DSCN0288

DSCN0321

DSCN0345

DSCN0343

A ako 5-ročný Jonáško:

DSCN0299

DSCN0312

DSCN0309

DSCN0315

DSCN0317

DSCN0342

Výhodou puntíkovániek je aj to, že až budú všetky vtáčiky dotvorené, válčeky deťom ostanú, takže môžu vytvárať ďalšie umelecké diela, a to úplne podľa vlastnej fantázie… Môžu spraviť zopár puntíkov a tie potom dokresliť ceruzkou, alebo pastelkami… Môžu si na papier nalepiť hlavu nejakého zvieratka vystrihnutú z novín, alebo časopisu, a telo “dopuntíkovať”…

Tak hurá do PUNTÍKOVANIA!

DSCN0307

DSCN0310

Poznámky:

Odporúčam list s vybraným vtáčikom vytrhnúť z bloku (každý list je perforovaný a pripravený k snadnému odtrhnutiu). Ľahšie sa deťom bude manipulovať s jedným listom, ako celým blokom. Navyše, vtáčiky sú tlačené na tvrdý kresliaci kartón, ktorý akú takú vrstvu farbička/voda bez problémov znesie, no keby deti veľmi chytilo napríklad prekrývanie farbičiek :), mohlo by sa stať, že by farba presiakla na spodný papier.

 Válček, s ktorým dieťa práve puntíkuje, netreba pred namočením do inej farby nijako čistiť… Na jedno namočenie sa dá spraviť asi 5 puntíkov (prvý najtmavší, posledný veľmi svetlý).. šiesty/siedmy puntík už nie, pretože sa farbička vymíňa, takže válček kľudne namočíme opäť trošku do vody a do novej farbičky….

 

Uložit

Uložit

Be first to comment