ČR – Zoo Lešná

 

zoo lesna IIwww.zoozlin.eu
odporúčaný vek šinterov: 2+
tip akcie: výlet, poznávanie, pohyb

 

 Neďaleko Zlína nájdete úplne tú najlepšiu zoologickú záhradu. Boli sme tam s deťmi niekoľkokrát a veľakrát tam určite ešte pôjdeme. Ak by sme bývali v Zlíne, sme tam aj každý týždeň. Mám pocit, že sa jej nikdy nenabažíme .

Zoologická záhrada je totiž neuveriteľne dobre koncipovaná. Pre deti aj pre rodičov. Nielen, že tu nájdete veľmi zaujímavo a precízne koncipované expozície a pavilóny so zvieratami, ale čo je podstatné, nájdete tu množstvo ďalších príjemných “atrakcií”, ktoré deti veľmi bavia. Takže, keď už pozorujete, že sa deti prestávajú na zvieratká sústrediť, je čas na občerstvenie a potom ďalšiu porciu zábavy na preliezačkách, hojdačkách a čo naše deti najviac baví, na hry s vodnou dráhou, kde sú schopné pomocou kladkového systému regulovať tok vody aj niekoľko hodín. Okrem toho si tu zahrajú na obrovskú drevenú zvonkohru, povozia sa na vláčiku alebo nakŕmia zvieratká. V areáli zoologickej záhrady je navyše aj nádherný zámok. Dopredu však upozorňujem, že všetko zažiť za jednu návštevu s deťmi, je takmer nemožné.

Zoologická záhrada Lešná je veľmi sympatická tým, že máte pocit, že sa tu všetko robí pre zvieratá. Dôraz sa kladie na veľké výbehy, ktoré sa snažia simulovať prirodzené teritórium zvierat. Nedbá sa tu však len o príbytky zvierat, nezabúda sa tu ani na okolie. Krásne udržiavané trávniky, rôzne druhy kveteny, stromov, rastlín spríjemňujú pobyt v Zoo Lešná. Tak isto nezabúdajú na rôzne náučné tabule a rekvizity, ktoré napríklad predstavujú originálne prvky symbolizujúce rôzne kúty sveta (nepálské motlitebné zvony, sochy Budhy, japonskú záhradu, etiopské príbytky apod.).

Na záver spomeniem už len gastronomické služby. Je ich tu dostatok, nemusíte sa báť, že budete hladní. Bohužiaľ o ich ponuke sa vyjadriť teraz moc nemôžem, pretože v zoo sme si zatiaľ dopriali len zmrzlinu a dobru kávu v stánku pri našich obľúbených surikatách.

A aby ste úspešne a bez stresov zvládli návštevu zoologickej záhrady, mám tu pre Vás niekoľko postrehov, ktoré by vás mohli inšpirovať (samozrejme, berte rady s rezervou, každé dieťa je iné).

Čo sa týka návštev miest, ktoré by mohli byť v určitom veku zaujímavé pre deti, patrím k tým netrpezlivým mamám. Tak to bolo samozrejme aj s návštevou zoologickej záhrady s mojím synom Jonášom. Mal vtedy okolo roka. domnievala som sa, že bude sedieť v kočíku a užasnuto bude pozorovať zvieratá, ktoré dovtedy videl iba v knižke. Avšak realita bola iná. V kočíku sedieť nechcel, zvieratá ho nezaújmala a tak som vlastne celý čas v zoologickej strávila tým, že som syna niekde naháňala. Ja som za základe vlastných skúseností vyhodnotila ten správny vek dieťaťa okolo 2 rokov.Oplatí sa byť trpezlivý a počkať s návštevou zoologickej záhrady na ten správny vek dieťaťa.

OTÁZKA: Napíšte mi, prosím,  na otazka@fufo.sk aký je podľa vás najlepší vek pre prvú návštevu zoologickej záhrady. Do predmetu napíšte ZOO. Na fu.fo-vi zverejníme výsledky. Ďakujeme.

2. Nezabudnite si zobrať v pokladni mapku ZOO. Vyhnete sa tak blúdeniu po ZOO, budete sa dobre orientovať a tak motivovať dieťa.

3. Nemajte prehnané ambície. Vstupujte do ZOO s tým, že ste si vedomí toho, že uvidíte len jej časť a že ste tam prišli najmä kvôli dieťati a menej už kvôli sebe. Naplánujte si na zoo dostatok času, nech nemusíte lietať od pavilónu k pavilónu a ťahať dieťa za sebou. Ak dieťatko nejaké zvieratko zaujme, neodvracajte jeho pozornosť na iné zvieratko v inom pavilóne. Nechajte ho pokojne pozorovať. Ak ho budú zajímať viac kvietky v tráve ako zvieratká v pavilóne, zostaňte sa rozprávať o kvietkoch. Pokúste sa upriamiť pozornosť na zvieratká tak, že mu o ňom poviete nejakú “pikošku”. Napríklad, “nejdeme sa pozrieť, či ta žirafa má aj v skutočnosti taký dlhý krk?”, alebo ho môžete nalákať na zvuky zvierat, ktoré v budete v zoo počuť. Deti radi objavujú. buďte spokojní, keď za zo záujmom pristavíte pri pár zvieratkách. Dôležité je deti motivovať, vzbudzovať v nich záujem. Väčšie deti (4+) sa dobre motivujú tak, že im dáte do ruky mapu zoologickej záhrady, stručne mu ju vysvetlíte a potom ho necháte sa v nej orientovať a navigovať vaše kroky.

4. Nemotivujte deti tým, že im sľúbite zmrzlinu v bufete. Môže sa vám stať, že sa už na nič iné sústrediť nebude. Ako som už spomínala, motivujte ich tak, že v nich prebúdzate túžbu za poznaním.

spravny cas = mimosezone, nie uplne slno

You must be logged in to post a comment